Co warto zobaczyć w Chorwacji?

Słońce, czyste plaże, dzika przyroda i bajkowe widoki. Chorwacja przyciąga zarówno turystów, pragnących spędzić błogie chwile relaksu na łonie natury, jak i podróżnych zaintrygowanych niezwykle barwną kulturą oraz historią tego kraju.

Przebywając w państwie warto przede wszystkim zawitać do, wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, Dubrownika. To miasto położone w południowej części państwa, w regionie Dalmacja, zachwycające malowniczymi ruinami murów, które w przeszłości okalały miasto. Pełna uroku starówka, niemal w całości wzniesiona z kamienia, również sprawia na turystach niesamowite wrażenie. Architektura, mnogość zabytków i kameralne zaułki… to wszystko nadaje Dubrownikowi, zwanemu także "perłą Adriatyku", niepowtarzalny charakter. Znaleźć tutaj można przede wszystkim liczne obiekty architektury sakralnej oraz dwa przepiękne pałace: Sponza oraz pałac Rektorów.

Warto zobaczyć w ChorwacjiKolejnym miastem, do którego warto się wybrać przebywając w Chorwacji jest Split, stanowiący stolicę Dalmacji. Pełne uroku miasto rozwinęło się przede wszystkim dzięki portowi. Warto zaznaczyć, iż w starożytności była to osada grecka, która następnie przeszła w panowanie Rzymian. Od roku 395 należała zaś do Bizancjum, a na początku wieku VII została zburzona przez Słowian i Awarów. Dziś w przesiąkniętym wpływami dawnych czasów mieście podziwiać można mauzoleum Dioklecjana (powstałe jeszcze w czasach antycznych), które aktualnie przebudowano na katedrę św. Duji, a także ruiny akweduktu. Zastanawiając się, co warto zobaczyć, polecamy świątynię Jupitera, westybul, muzeum etnograficzne i wiele innych...

Chorwackie miasta, kurorty, nadmorskie miejscowości...

Interesującą wycieczką może być także podróż do Zagrzebia, Zadaru, Stari Gradu oraz Puli. Są to jedne z najważniejszych miast w Chorwacji, kuszące mnogością zabytków, nietypową architekturą oraz niepowtarzalną atmosferą. Każde z nich posiada swój własny charakter i niezwykły urok, przyciągający turystów jak magnes.

Jeziora Plitvickie w ChorwacjiOsoby pragnące delektować się zapierającymi dech w piersiach widokami i dziką naturą koniecznie muszą się zaś wybrać, do wpisanego na listę UNESCO, Parku Narodowego Jezior Plitwickich, położonego w środkowej części kraju. Podziwiać tu można szesnaście większych oraz kilka mniejszych jezior ułożonych na różnych wysokościach. Pomiędzy nimi prowadzą specjalne kładki, dzięki czemu zwiedzanie parku jest możliwe. Ogromne wodospady, strome skały i bogata flora stwarzają niesamowitą aurę i co roku przyciągają rzeszę turystów.

Miłośnicy przyrody powinni także wybrać się na wycieczkę do położonych przy lądzie chorwackich wysp, wśród których największą popularnością cieszą się m.in.: Hvar, Korcula i Krk. Śródziemnomorska roślinność, czyste plaże i zdumiewający krajobraz na długo zapadną w pamięć. Warto zwrócić uwagę, iż na wyspie Krk znajduje się przepiękna Jaskina Biserujka, stanowiąca przykład zjawiska krasowego.

Chorwacja obfituje w wiele atrakcji dla głodnych wrażeń turystów. Przyroda, zabytki oraz bajkowe widoki czynią ją idealną destynacją na urlop.