Pogoda w Chorwacji

Egzotyczna i pełna bajkowych widoków Chorwacja co roku przyciąga rzesze turystów, pragnących wypocząć na łonie natury, zrelaksować się wśród przyjemnego klimatu i eksplorować najciekawsze zakątki kraju. Przed podróżą warto jednak zaczerpnąć paru ważnych informacji meteorologicznych, aby w pełni móc cieszyć się wymarzonym urlopem i czerpać z niego jak najwięcej.

W głębi Chorwacji występuje klimat umiarkowany, zaś region wybrzeża znajduje się w strefie klimatu śródziemnomorskiego. Średnia roczna temperatura to ok. 14 stopni Celsjusza. Najcieplejszym miesiącem w państwie jest lipiec, w trakcie którego słupek rtęci w głębi kraju sięga dwudziestej czwartej kreski, zaś temperatura nad morzem wynosi dwadzieścia siedem stopni. Najchłodniejszym miesiącem jest natomiast styczeń.

Pogoda w Chorwacji

Kiedy jechać na urlop do Chorwacji?

Na urlop najdogodniejszym terminem są miesiące od czerwca do września, gdy temperatura sięga powyżej 20 stopni. Najgorętszy czas w Chorwacji to zdecydowanie lipiec oraz sierpień, gdy w przeciągu dnia termometry wskazują 27 stopni w środkowej Dalmacji oraz Istrii, zaś aż 33 w Dubrowniku i jego okolicy. W miesiącach wakacyjnych warto zastanowić się więc nad wypoczynkiem na brzegu morza, gdzie w spokoju można delektować się malowniczym krajobrazem i zażywać słonecznych kąpieli. Temperatura wody przekracza wtedy dwadzieścia pięć stopni. Zwiedzanie w tak ciężkich warunkach atmosferycznych jest męczące i nie sprawia tak dużej przyjemności, jak w miesiącach zimowych lub wiosennych.

Dobrym okresem na odkrywanie uroków i tajemnic kraju są także czerwiec oraz wrzesień, gdy powietrze jest ciepłe, na niebie gości słońce, a umiarkowane temperatury nie przeszkadzają w zwiedzaniu. Osoby planujące spędzić wczasy w Chorwacji w okresie zimowym muszą pamiętać, iż w głębi kraju, a zwłaszcza w rejonach górskich, zima jest sroga, a słupek rtęci spada poniżej zera. Na wybrzeżu zima jest łagodna, a temperatury ujemne niemal nie występują. Zima w Chorwacji charakteryzuje się jednak sporymi opadami deszczu.