Porady dla turystów

Chorwacja przyciąga turystów ciepłym klimatem i bajkowymi widokami. Atrakcyjna pogoda utrzymuje się tutaj od połowy maja, aż do połowy października, jednak największe natężenie ruchu turystycznego obserwuje się od połowy lipca do końca sierpnia.

W kontynentalnej części kraju występuje klimat umiarkowany, podobny do polskiego, temperatura jest tutaj tylko nieznacznie wyższa niż w naszej ojczyźnie. Na wybrzeżu panuje zaś ciepły i łagodny klimat śródziemnomorski. W miesiącach wakacyjnych średnia temperatura wynosi 30 stopni Celsjusza, zaś zimą słupek rtęci spada poniżej zera. Warto wiedzieć, iż w Chorwacji często występują silne wiatry. Nacierający od lądu bora zapewnia bezdeszczową pogodę, zaś wiatr południowy yugo przynosi ze sobą wilgotne i gorące powietrze.

Na turystów pragnących zażywać słonecznych kąpieli czekają w Chorwacji cudowne plaże, wśród których największą popularnością cieszą się przede wszystkim: Bijeca - usytuowana przy miasteczku Medulin (7km od Puli) oraz plaże zlokalizowane na riwierze Crikvenica, wyspie Krk, wyspie Rab oraz w Dalmacji. Region ten obfituje w niesamowite plaże, na których można się zrelaksować i cieszyć oko pięknym krajobrazem. Ciekawą plażą jest, znajdująca się na wyspie Hvar, Plaża Mlaska; zlokalizowana na wyspie Korcula, Vela Przina oraz leżąca w Dubrowniku Uvala Lapad.

Do Chorwacji organizowanych jest z Polski wiele wycieczek, jednak biura podróży zdecydowanie częściej oferują turystom podróż autobusem, niż przelot. W zależności od tego jak chcemy spędzić wakacje, jaki mamy budżet i możliwości możemy wybrać się na urlop na kilka sposobów:

  1. www.travelplanet.pl/wczasy/oferty/chorwacja/ - najdroższy ale najmniej wymagający zaangażowania z naszej strony - kupujemy po prostu cały pakiet z biura podróży - przelot lub przejazd i zakwaterowanie w wybranym hotelu - wybieramy miejsce, rezerwujemy i cieszymy się z nadchodzących wakacji
  2. www.tylkochorwacja.pl/ - rezerwujemy tylko miejsce w apartamencie lub domku, a dojazd na miejsce organizujemy już we własnym zakresie - sposób tańszy (przejazd autem z rodziną lub znajomymi) ale wymaga od nas posiadania auta i możliwości podróżowania przez kilkanaście godzin w jedną stronę
  3. Najtańszy, dający najwięcej wolności i bardzo popularny - jedziemy własnym autem w wybrane miejsce. Miejsce na pewno znajdziemy i to w dodatku takie, które będzie się nam najbardziej podobało ze względu na położenie i cenę. Ten sposób rzadko wybierają rodziny z małymi dziećmi ale już z nastolatkami lub paczka znajomych - jak najbardziej.

Warto wiedzieć, że zwiedzając państwo swoim własnym środkiem transportu należy zasiadać za kierownicę z zawartością 0,0 promila alkoholu we krwi. Szybki przejazd gwarantują autostrady, jednak należy pamiętać, iż podczas silnego wiatru niektóre ich odcinki są zamykane. Walutą używaną w Chorwacji jest kuna, jednak przed wyjazdem do tego kraju pieniądze najlepiej wymienić na euro. Kuny można nabyć w kantorach na przejściach granicznych w państwie docelowym lub w bankach. Problem może jednak stanowić ponowna wymiana kun np. na euro. Rodowici mieszkańcy Chorwacji posługują się językiem chorwackim, jednak ze względu na silne natężenie ruchu turystycznego bez problemu można się tutaj porozumieć po angielsku. Na Istrii wiele osób używa zaś włoskiego.

Chorwacja stanowi idealną destynację dla osób pragnących wypocząć w ciepłym klimacie, wśród bajkowych widoków i przeżyć niezapomniane, obfitujące w pozytywne emocje, chwile.