Najpiękniejsze regiony turystyczne w Chorwacji

Słoneczna Chorwacja, obfitująca w bajkowe widoki i moc atrakcji co roku przyciąga rzesze turystów, pragnących przeżyć niezapomniany urlop i poczuć powiew egzotyki. Państwo dzieli się na kilka głównych regionów, z których niemal każdy posiada unikalne walory zachęcające podróżnych do ich zobaczenia.

ZagrzebPółnoc kraju jest bardzo urozmaicona krajobrazowo. Znajdują się tutaj gorące źródła oraz lecznicze wody, a także stolica Chorwacji - Zagrzeb (jest to jednak miasto wydzielone). Warto wspomnieć, iż mieszka tu ludność pochodzenia węgierskiego, z której część posługuje się tylko językiem swoich przodków.

Środkowa Chorwacja to teren, na którym znaleźć można pełne uroku winnice. Rzeźba terenu jest zróżnicowana. Na obszarach wyżynnych występują lasy, zaś niziny i wzgórza porasta winna latorośl. Wśród turystów największą popularnością cieszą się, znajdujące się tutaj, Jeziora Plitvickie, wokół których utworzono, wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, Park Narodowy. Jest to bez wątpienia jedna z najwspanialszych atrakcji całego państwa. Liczne jeziora, wodospady, dzika nieujarzmiona natura oraz malownicza sceneria powodują, iż Plitvice to obowiązkowy punkt każdej wycieczki po kraju.

Kolejnym regionem, trochę rzadziej uczęszczanym przez turystów, jest Slavonia i Barnaba, położona między Węgrami, Jugosławią oraz Bośnią i Hercegowiną. Teren obfituje w lasy, pola oraz wzgórza z winnicami.

Miejsca warte zobaczenia - wspaniały klimat i atrakcje turystyczne!

Regionem przeżywającym prawdziwe oblężenie urlopowiczów jest natomiast, zlokalizowana na południowym zachodzie, Istria. To półwysep podzielony umownie na trzy obszary: białą Istrię - zbudowaną z wapienia krasowego; szarą Istrię - czyli wapienny pas, który uległ erozji oraz czerwoną Istrię, przeciętą rzekami Rasą oraz Mirną. Do najciekawszych pod względem turystycznym miejsc na tym terenie zalicza się m.in.: miasto Pulę, Park Narodowy Brijuni, Porec oraz Rowinj. Stolicą półwyspu zostało miasto Pazin, główną metropolią jest zaś Pula. Warto zauważyć, iż w przeszłości Istria należała do Włoch i obecnie wielu mieszkających tam ludzi używa języka włoskiego.

Obszarem cieszącym się największą popularnością w Chorwacji jest, zlokalizowana na południu, Dalmacja. To tutaj znajduje się przepiękny, unikalny Dubrownik - miasto z charakterem, przyciągające mnogością zabytków, ciekawą zabudową i malowniczymi ruinami murów, które kiedyś okalały miejscowość. Dubrownik wpisany został na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i określany jest mianem "perły Adriatyku". Najważniejszymi jego zabytkami są bez wątpienia: pałac Rektorów, pałac Sponza oraz liczne obiekty architektury sakralnej. Inne, chętnie odwiedzane przez podróżnych miasta, usytuowane na terenie Dalmacji, to przede wszystkim: Zadar, Trogir, Salona, Pag oraz Split.

Wyspa Hvar
Chorwacja to również przepiękne, pełne uroku i kuszące bajkowymi widokami, wyspy. Jedną z ciekawszych może być wyspa Hvar, gdzie żądni przygód turyści odnajdą wszystko, co tylko potrzeba, by w pełni nasycić się smakiem Chorwacji: słońce, plaże, liczne zabytki i lawendowe pola… klimat wyspy przepełniony jest magią. Do najciekawszych miejsc zalicza się tu przede wszystkim miasteczko Stari Gard, zachwycające przepiękną starówką oraz zamkiem Tvrdalij z XVI stulecia.

Unikalną wyspą jest także Korcula, znana z miasta Lumbarda, gdzie występuje śródziemnomorska roślinność, m.in. cyprysy, pinie, gaje oliwne i wawrzyny. Przebywając na Korculi warto także odwiedzić miejscowość Vela Luka, która stanowi uzdrowisko i zarazem kurort.

Zwiedzając Chorwację nie można też zapomnieć o największej na Morzu Adriatyckim wyspie Krk. Jej plaże są czyste i przyjazne środowisku oraz turystyce zrównoważonej, dzięki czemu większość z nich została odznaczona Błękitną Flagą. Krk słynie z bujnej śródziemnomorskiej roślinności. Największymi miastami na wyspie są: Krk, Baska, Vrbnik, Punat, Malinska, Njivice, Omišalj i Silo. Miłośnicy natury i osoby interesujące się geologią z pewnością powinny zaś zwrócić uwagę na przepiękną jaskinię krasową, czyli Jaskinię Biserujka.

Chorwacja obfituje w wiele oryginalnych i niezwykle ciekawych pod względem turystycznym regionów, co czyni ją destynacją idealną dla każdego urlopowicza. Zobacz piękne widoki z Chorwacji tutaj.