Zagrzeb - stolica Chorwacji

Muzea, pełne uroku zabytki architektury sakralnej oraz zaciszne zielone tereny przyciągają do Zagrzebia zarówno miłośników historii i kultury, pragnących zgłębić tajemnice, drzemiące w murach miasta, jak i osoby szukające chwili relaksu na łonie natury.

Najważniejsze atrakcje Zagrzebia – co warto zobaczyć?

Chorwacka stolica tętni życiem 24h/dobę. Mimo, iż miasto jest dość rozległe, sprawna sieć połączeń komunikacyjnych zapewnia turystom szybkie dotarcie w wyznaczone miejsce. Jedną z najpiękniejszych perełek architektonicznych Zagrzebia jest okazały gotycko-barokowy Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z XII w., rozpoznawalny z daleka dzięki dwóm strzelistym wieżom. Wewnątrz obiektu podziwiać można wspaniałe średniowieczne freski. Nieopodal kościoła usytuowany jest potężny Pałac Arcybiskupi z XIX w., który okalają okrągłe renesansowe baszty i ruiny dawnych fortyfikacji. Kolejny zabytek architektury sakralnej to kościół św. Marka, zlokalizowany na czworokątnym placu Markov trg. Dach budowli został pokryty dachówką w chorwackich, biało-czerwono-niebieskich, barwach.

Osoby poszukujące bliskiego kontaktu ze sztuką i kulturą koniecznie powinny się natomiast wybrać do dzielnicy Donji Grad, gdzie znajduje się m.in. Muzeum Archeologiczne, prezentujące zbiory z czasów prahistorycznych, okresu grecko-rzymskiego oraz wczesnego średniowiecza. Miłośników malarstwa włoskiego, hiszpańskiego oraz holenderskiego z pewnością zadowoli zaś wycieczka do Muzeum Mimara, które znajduje się w renesansowym pałacu przy placu Roosevelta 5.

Turyści preferujący spędzanie wolnego czasu na łonie natury koniecznie powinni się wybrać do Ogrodu Botanicznego, stanowiącego jedną z największych atrakcji miasta. Obiekt gromadzi aż 10 tys. gatunków roślin, z czego ok. 20% to flora tropikalna.